Co to jest Kabardo-Bałkaria (definicja)?


Definicja

Kabardo-Bałkaria

Kabardo-Bałkaria jest autonomiczną republiką w Rosji, położoną w południowej części kraju. Jest to jedna z najmniejszych republik w Rosji, zajmująca obszar około 12 tysięcy kilometrów kwadratowych. Republika ta graniczy z Gruzją, Osetią Północną, Czeczenią i Karaczajo-Czerkiesją. Nazwa Kabardo-Bałkaria pochodzi od dwóch głównych grup etnicznych zamieszkujących ten region - Kabardyńców i Bałkarów.

Historia

Tereny dzisiejszej Kabardo-Bałkarii były zamieszkane już od starożytności przez różne plemiona, m.in. Scytów, Sarmatów i Alanów. W VII wieku na te tereny przybyli Arabowie, którzy wprowadzili islam. W X wieku tereny te zostały podbite przez Chazarów, a w XIII wieku przez Mongołów. W XVI wieku tereny te zostały włączone do Imperium Osmańskiego, a w XVIII wieku stały się częścią Imperium Rosyjskiego.

W 1921 roku na terenie Kabardo-Bałkarii została utworzona autonomiczna republika Kabardo-Bałkarska, która w 1936 roku została przemianowana na Kabardo-Bałkarię. W czasie II wojny światowej republika ta została okupowana przez wojska niemieckie, a po wojnie została przyłączona do ZSRR. W 1991 roku wraz z rozpadem ZSRR Kabardo-Bałkaria stała się autonomiczną republiką w Federacji Rosyjskiej.

Gospodarka i kultura

Gospodarka Kabardo-Bałkarii opiera się głównie na rolnictwie, hodowli zwierząt i przemyśle leśnym. W regionie uprawia się zboża, warzywa, owoce oraz hoduje się bydło, owce i kozy. W ostatnich latach rozwija się również turystyka, głównie dzięki pięknym górskim krajobrazom i bogatej kulturze regionu.

Kultura Kabardo-Bałkarii jest bogata i zróżnicowana, ze względu na mieszanie różnych etnicznych grup. W regionie dominuje islam, jednak obecne są również elementy kultury prawosławnej. W Kabardo-Bałkarii zachowały się tradycyjne zwyczaje i obrzędy, takie jak np. śluby i pogrzeby, które są bogato udekorowane i odbywają się zgodnie z dawno ustalonymi tradycjami.

Podsumowanie

Kabardo-Bałkaria to autonomiczna republika w Rosji, położona w południowej części kraju. Jej historia sięga starożytności, a obecnie jest to region o bogatej kulturze i zróżnicowanej gospodarce. Mieszkańcy Kabardo-Bałkarii są dumni ze swojego dziedzictwa i tradycji, które są ważną częścią ich życia. Republika ta jest również popularnym miejscem turystycznym, przyciągającym turystów swoimi pięknymi górami i unikalną kulturą.

Czy wiesz już co to jest Kabardo-Bałkaria?

Inne definicje:

zabazgrywanymi
(...) robić coś w sposób niechlujny, nieporządny lub niezorganizowany. Jest to słowo, które może być używane w różnych kontekstach, ale zawsze ma negatywne znaczenie i odnosi się do nieumiejętności lub niechęci do wykonywania czegoś w sposób uporządkowany i staranny.Można powiedzieć, że osoba, która jest zabazgrywana, ma problemy z utrzymaniem porządku i organizacji w swoim życiu. Może to być zauważalne w jej otoczeniu - w mieszkaniu, miejscu pracy lub w sposobie wykonywania zadań. Osoby zabazgrywane często (...)

ucałujmy
(...) wyrazem pocieszenia. To gest, którym można pokazać, że jest się obok drugiej osoby, że można na niej polegać. Czasem wystarczy tylko delikatny pocałunek, by poczuć się lepiej i odzyskać siły do działania. Ucałujmy jest wtedy wyrazem wsparcia i zrozumienia.Ucałujmy jako wyraz radościNie zawsze ucałujmy jest wyrażeniem romantycznym czy pełnym emocji. Czasem może być również wyrazem radości i szczęścia. W sytuacji, gdy coś nas bardzo ucieszy lub zaskoczy, możemy spontanicznie powiedzieć: "Ucałujmy". Jest (...)

cerowałoby
(...) zanieczyszczenia, np. pył czy też resztki materiału. Następnie, w zależności od rodzaju materiału, wykorzystuje się odpowiednią metodę cerowania. Może to być cerowanie ręczne, przy użyciu igły i nici, lub też z użyciem specjalnych maszyn.Po wybraniu odpowiedniej metody, należy przygotować materiał, który zostanie nałożony na uszkodzone miejsce. Może to być specjalna tkanina, nici lub też specjalny klej. Ważne jest, aby wybrać materiał, który będzie odporny na ścieranie i dobrze dopasuje się do koloru (...)

obcisłemu
(...) to dotyczyć zarówno ubrań, jak i innych przedmiotów, np. butów czy rękawiczek.Akapit 2W przypadku ubrań, termin "obcisły" odnosi się najczęściej do bluzek, spodni czy sukienek, które są dopasowane do ciała i podkreślają jego kształty. Może to być efektowne i atrakcyjne, jednak trzeba pamiętać, że nie każdy rodzaj sylwetki będzie wyglądał dobrze w takim ubraniu. Osoby o pełniejszych kształtach mogą czuć się niekomfortowo i niepewnie w obcisłych ubraniach, a osoby szczupłe mogą wyglądać na jeszcze chudsze.Akapit (...)

cerowalniom
(...) od rodzaju uszkodzenia i materiału. Po zakończeniu naprawy, ubranie jest starannie wyprasowane i gotowe do ponownego noszenia.Zastosowanie cerowaniaCerowanie jest wykorzystywane głównie do naprawy ubrań, jednak może być również stosowane w innych dziedzinach, np. w tapicerstwie czy produkcji wyrobów skórzanych. W przeszłości cerowanie było również popularnym sposobem na ozdabianie tkanin, jednak obecnie jest to raczej rzadko spotykane.Ponadto, cerowanie może być wykorzystywane jako element terapii zajęciowej (...)

Waganowice
(...) - Waganusa. W kolejnych wiekach wieś była wielokrotnie niszczona przez pożary i wojny, jednak jej mieszkańcy zawsze potrafili odbudować swoją miejscowość i zachować jej charakterystyczny, wiejski klimat.W XIX wieku Waganowice były ważnym ośrodkiem tkackim, a mieszkańcy zajmowali się również uprawą roli i hodowlą zwierząt. W okresie międzywojennym wieś stała się popularnym miejscem wypoczynku dla mieszkańców Krakowa, którzy doceniali jej urokliwe położenie i czyste powietrze.Obecnie w WaganowicachDziś (...)

labiodentalnych
(...) w języku, które są wytwarzane przez zbliżenie warg z górnymi zębami. W językoznawstwie, termin ten jest używany w odniesieniu do spółgłosek i samogłosek, które są wytwarzane w ten sposób. W różnych językach istnieją różne spółgłoski i samogłoski labiodentalne, które są wykorzystywane w mowie.

takielażowi
(...) i może przybierać różne formy w zależności od sytuacji. Jest to słowo, które dodaje kolorytu i humoru w codziennej komunikacji.